Lov å kjøre forbi i høyre felt?

På motorveien skal du kjøre i høyre felt hele tiden. Det er bare når du kjører forbi en bil at du har lov til å legge deg over i venstre fil. Når du er ferdig med forbikjøringen skal du legge deg tilbake i høyre felt. Det står i trafikkreglene § 5.

Det er ulovlig å kjøre forbi i høyre fil på motorveien med mindre du har lov til å kjøre i kollektiv feltet. Hvis du kjører forbi ulovlig på høyre side så risikerer du en saftig bot og/eller at du mister førerkortet, avhengig av antall prikker du har fra før. Det finnes unntak. Jeg nevner kun det unntaket som er aktuelt for motorvei. Når det er kø så kjører man mye saktere enn fartsgrensen og du følger da farten til bilen foran deg. I slike tilfeller kan du kjøre forbi når køen i høyre kjørebane passerer køen i venstre kjørebane. Hvis køen i høyre kjørebane derimot øker farten og kommer opp i fartsgrensen så kan du likevel ikke bryte fartsgrensen bare fordi du ønsker å følge køen.


Jeg har lignende spørsmål

Required
Required
Required