Lov eller ulovlig å ta u-sving i trafikken?

Det kommer an på hvor du gjør vendingen eller såkalt u-sving. Det er forbudt å gjøre en u-sving på motorvei (både selve motorveien og avkjøringer) eller over heltrukken linje. Det er logisk sett heller ikke tillatt å gjøre u-sving når du ser skilt som viser u-pil forbudt. Det er også ulovlig å vende hvis utsikten er dårlig. Hvis du bryter disse forbudene så risikerer du å miste lappen. Utover de nevnte tilfellene her så er det aktsomhet som gjelder. Det følger av trafikkreglene § 11 at man har vikeplikt for andre trafikanter når man gjør en u-sving. Den som kjører eller en annen som passer på, må være sikker på at det ikke kan oppstå skade eller fare ved u-sving.


Jeg har lignende spørsmål

Required
Required
Required